Jaką kosiarkę kupić? Jaka kosiarka sprawdzi się w moim ogrodzie?
Jaką kosiarkę kupić? Jaka kosiarka sprawdzi się w moim ogrodzie?

Jaką kosiarkę kupić? Jaka kosiarka sprawdzi się w moim ogrodzie?

Trawnik – w niektórych ogrodach pełnych rabat kwiatowych i ozdobnych krzewów jego udział jest marginalny, ale w wielu parcelach stanowi on centralną część ogrodu. Wykorzystywany w różnoraki sposób – do wypoczynku, do uprawiania sportu, do zabawy czy jako część przemyślanego ogrodu ozdobnego. Bez znaczenia jakie są jego cele i funkcje, każdy trawnik wymaga pielęgnacji, a zwłaszcza koszenia.

Zatem jaką kosiarkę kupić? Jakie są polecane kosiarki spalinowe? A może dobre kosiarki elektryczne będą odpowiednim rozwiązaniem? Nie, nie. Sprawdzę ranking kosiarek traktorków! Takie pytania zadaje sobie wiosną wielu posiadaczy trawników nie zależnie od ich wielkości i przeznaczenia. 

Co wpływa na wybór kosiarki?

Nie zawsze większe, bądź droższe oznacza lepsze. Przy niewielkiej powierzchni trawnika nie potrzebujesz urządzenia z kategorii kosiarki spalinowe wyposażonego w napęd kół i agregat o dużej szerokości cięcia. Posiadając trawnik o powierzchni nie przekraczającej 300-400 metrów kwadratowych, nie potrzebujesz takiego urządzenia jak kosiarka spalinowa. Dla takiego areału dużo lepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna, akumulatorowa lub bębnowa. Oczywiście właściciele większych parceli na których trudno byłoby manewrować urządzeniem ograniczonym długością przedłużacza lub czas potrzebny na ich skoszenie przekracza możliwości dostępnych obecnie akumulatorów powinni zainteresować się innymi urządzeniami. Obsługa dużych trawników do domena urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe takich jak kosiarki spalinowe z napędem, kosiarki samojezdne czy traktorki kosiarki. Posiadając trawnik powyżej 500 metrów kwadratowych wchodzimy w sferę kosiarek spalinowych, które są zalecane maksymalnie do 20 arów. Powyżej tej wartości polecane jest zastosowania kosiarki samojezdnej lub traktora ogrodowego.

Oddzielną grupą urządzeń, która zdecydowanie zasługuje na oddzielny akapit są kosiarki robotyczne znane również jako kosiarki automatyczne, kosiarki autonomiczne, bądź po prostu roboty koszące. Te nowoczesne urządzenia coraz bardziej zyskują na popularności. Najmniejsze z nich pielęgnują trawniku o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych, a z kolei największe potrafię zaopiekować się nawet 1 hektarem trawy.

Zanim dokonamy wyboru należy ocenić między innymi to, z jaką częstotliwością będziemy chcieli wykonywać koszenie, to czy jest dostęp do źródła zasilania, tudzież to gdzie będziemy przechowywać swoje urządzenie. Co więcej, aby nie tracić czasu na grabienie skoszonej trawy, dobrze jest skoncentrować się na produktach posiadających kosz lub z funkcją mulczowania. Mulczowanie jest sprytnym, ekologicznym sposobem na pielęgnację trawnika, który umożliwia jego jednoczesne odżywianie poprzez rozkład uzyskanego pokosu. Ulegające naturalnej degradacji ścinki trawy stają się naturalnym źródłem wody i minerałów potrzebnych do zdrowego wzrostu trawnika.

Rodzaje kosiarek

Najpopularniejszym podziałem stosowanym dla urządzeń z kategorii kosiarki do trawy jest segmentacja pod kątem rodzaju zasilania oraz posiadania własnego napędu.

Kosiarki bębnowe, zwane również jako kosiarki ręczne to często niedoceniana podgrupa kosiarek. Znajdujące się w nich ostrza wrzecionowe poruszają się, gdy kosiarka zaczyna być pchana przez użytkownika. Jest to jedna z najzdrowszych dla trawnika metod cięcia. Nie bez powodu korty Wimbledonu pielęgnowane są przez zmechanizowane kosiarki wrzecionowe. Nie posiadające silnika kosiarki bębnowe to rozwiązanie polecane dla posiadaczy trawników nie przekraczających 200 metrów kwadratowych.

Kolejnym typem są kosiarki elektryczne które z powodzeniem można użytkować przy trawnikach dochodzących nawet do 5 arów. Tego typu urządzenia uzależnione są od dostępu do zasilania, dlatego też przed ewentualnym zakupem należy ocenić dostępność do źródła zasilania. Kosiarki elektryczne swą budowę z reguły opierają o lekką polipropylenową konstrukcję o szerokości od 30 do 40 cm. Kluczową zaletą tych urządzeń jest niewielka waga i gabaryty ułatwiające ich przechowywanie. Zdecydowana większość kosiarek elektrycznych to kosiarki pchane, ale dostępne są również modele z napędem kół.

Nasze propozycje:

Co zrobić gdy posiadamy niewielki trawnik, ale nie mamy na nim swobodnego dostępu do źródła zasilania? Kosiarki akumulatorowe to maszyny wyposażone są silnik elektryczny pozyskujący energię do działania z akumulatora. Ich przewaga nad konwencjonalną kosiarką z silnikiem elektrycznym jest brak przewodu zasilającego ograniczającego naszą mobilność. Jest to bardzo rozwijająca się kategoria produktów, dlatego ich możliwości stale rosną.

Nasze propozycje:

Przejdźmy do najpopularniejszej grupy z pośród kosiarek do trawy. Kosiarki spalinowe pchane oraz kosiarki spalinowe z napędem to najczęściej wybierane urządzenia przez wzgląd na ich dopasowanie do większości areałów przydomowych ogrodów w Polsce. Koszenie przy ich użyciu jest mniej męczące i przebiega znacznie szybciej przez wzgląd na ich większą moc i duże szerokości robocze, które oscylują w przedziale od 40 do nawet 80 cm. W tej gamie urządzeń do pielęgnacji trawnika zauważalna jest największą różnorodność cech poszczególnych modeli. Wybór właściwego urządzenia musi być poprzedzony określeniem wielu potrzeb i oczekiwań wobec urządzenia. Spalinowe kosiarki do trawy dostępne są w wielorakich wariantach systemu roboczego od 2 w 1 do 4 w 1. Każda z funkcji układu roboczego umożliwia inne postępowanie z pokosem - zbieranie trawy do kosza, wyrzut pokosu w bok lub w tył, bądź mulczowanie ścinek trawy.

Nasze propozycje:

Traktory ogrodowe, kosiarki traktorki to grupa produktowa będąca niekiedy jedyną możliwą opcją wśród kosiarek do trawy. Posiadacze rozległych trawników powyżej 2 arów czy profesjonaliści zajmujący się pielęgnacją terenów zielonych stosując inny produkt spędziliby na koszeniu całe dnie. Traktor kosiarka pozwala na szybkie i efektywne cięcie dużych połaci trawy. Zależnie od jego parametrów posiada on większe, bądź mniejsze możliwości, ale łączy je jedno – operator w trakcie pracy siedzi wygodnie w fotelu niekiedy odbierając koszenie jako formę wypoczynku.

Kosiarki traktorowe dzielimy przede wszystkim na modele z koszem i wyrzutem bocznym. Kolejny atrybut wymagający wspomnienia to silnikjednocylindrowy lub dwucylindrowy. Jednostki dwucylindrowe zapewniają lepszą kulturę pracy i wyższe osiągi. Jednakże motory z jednym cylindrem bardzo się rozwinęły i wielokrotnie zapewniają zbliżone doznania. Ważnym elementem jest również forma przekazania napędu na koła. Przekładnie manualne umożliwiają wybór jednej z kilku prędkości po czym traktor porusza się z wybraną przez nas prędkością, a z kolei napędy hydrostatyczne pozwalają na ciągłą i płynną regulację prędkości jazdy. Przekładnia typu Hydrostat polecana jest szczególnie, gdy obsługiwany obszar posiada wiele przeszkód wymuszających manewrowanie traktorem. Wszelkie pozostałe atrybuty wpływają przede wszystkich na nasz komfort oraz efektywność i wszechstronność produktu. Jako, że zakup kosiarki traktorka wiąże się z wydatkiem co najmniej kilku tysięcy złoty zaleca się uważne zastanowienie nad tym czego wymagamy od pożądanej maszyny.

Nasze propozycje:

Ostatnie, ale nie najmniej ważne - kosiarki robotyczne, które w pełni samodzielnie zajmują się pielęgnacją naszego trawnika. Do niedawna opisywane jako nowość i egzotyczny wynalazek. Obecnie coraz szybciej rosnąca kategoria wśród kosiarek do trawy. Roboty koszące sprawiają, że zadanie użytkownika ograniczone zostaje do przeprowadzenia instalacji przewodu obwodowego, konfiguracji harmonogramu i korzystania z zaoszczędzonego wolnego czasu. Urządzenia z gamy kosiarki automatyncze zdecydowanie stanowią przyszłość pielęgnacji trawnika. Kosiarki roboty dzieli się przede wszystkim według rozmiaru trawnika jaki są w stanie obsłużyć. Wartość ta waha się od kilkuset metrów kwadratowych do nawet 1 hektara. Dobór właściwego modelu powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą posiadającym doświadczenie w instalacji tego typu zaawansowanych kosiarek do trawy.

Ps. Interesuje Cię robot kosiarka? Zadzwoń do nas!

Podsumowanie

Reasumując, odpowiedź na pytanie - Jaką kosiarkę kupić? – wcale nie jest taka oczywista. Jednakże, mnogość dostępnych na rynku urządzeń sprawia, że każdy z nas jest w stanie dopasować produkt do swoich potrzeb. Warunkiem bezwzględnym do naszego zadowolenia jest właściwe przeanalizowanie naszych potrzeb, wymagań oraz możliwości jakie daje obserwowane przez nas urządzenia. Wielokrotnie warto zapytać o radę kogoś kto zajmuje się tym na co dzień i posiada lata doświadczeń w tej dziedzinie. Nie wiesz jaką kosiarkę wybrać? Skontaktuj się z nami lub odwiedź nasz sklep, a postaramy się  Ci powiedzieć jaka kosiarka sprawdzi się w Twoim ogrodzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl